لمینت

لمینت

برای مشاهده طرح های لمینت کلیک نمایید.

پارکتِ چوبی یا پارکتِ لمینت؟

پارکت یا لمینت؟

پارکت چوبی(به اختصار پارکت) نوعی پوشش برای کفِ اتاق بوده که با چسب بر روی زمین چسبانده می شود و به دلیل عدم مقاومت در برابر آب و حشرات و قیمت بالا تقریبا از بازار حذف شده و متریال جدیدی به نام پارکت لمینیت(لمینت) جایگزین آن گردید. جنس لمینت خرده چوب HDF و رویه ی آن روکش طرح چوب است که این روکش دارای استانداردهای مقاومتی مختلف از قبیل AC4 ، AC3 و … می باشد که منظور از آن مقاومت لایه سطحی آن در برابر فرسایش است. رویه لمینت در برابر آب مقاوم بوده ولی لایه ی چوبی و کلیک های آن آسب پذیر هستند. لمینت در ضخامت های 6 ، 7 ، 8 ، 10 ، 12 میلیمتر موجود است که رایج ترین  آن ها 8 میلیمتر و 12 میلیمتری می باشد. در ادامه هر کدام از این دو نوع کفپوش را بیشتر توضیح می دهیم و مزیت های لمینت را برمیشماریم.

پارکت

پارکتها کفپوشهایی هستند که جنس آنها از چوب طبیعی درختان می باشد. پارکت را به کف اتاق می چسبانند و پس از خشک شدن چسب، سطح روی آن را «ساب» و سپس «لاک» می زنند تا صاف و  صیقلی شود.

پارکت نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت تماس با آب، سریعاً دچار تورم می شود یا به اصطلاح باد می کند. پارکت در اثر برخورد اشیاء نوک تیز با آن آسیب دیده و خش می افتد و پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجدداً ساب خورده و لاک زده شود.

 

لمینت

لمینیت (laminate) که اصطلاحاً به آن «لمینت» نیز می گویند، از جنس HDF یا همان الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard) می باشد و مانند پارکت مستقیماً از خود چوب درختان ساخته نمی شود. لمینت، تفاوت های بسیار زیادی با پارکت چوبی دارد، که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1 – به کف اتاق چسبانده نمی شوند، بلکه توسط شیارهایی که به آنها «کلیک» گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می شوند. افزایش سطح کار، باعث بیشتر شدن وزن لمینت های در هم قفل شده می شود و همین وزن، یکی از عوامل نگهدارنده  این کفپوش بر روی کف، بدون استفاده از چسب می باشد.

2 – به علت عدم استفاده از چسب در نصب، کف اتاق صدمه نمی بیند. به عنوان مثال اگر کف اتاقی سنگفرش باشد و روی آن لمینت اجرا شود، اگر به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت ها را جمع کنیم، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سطح سنگ زیرین وارد شود، می توانیم این کار را انجام دهیم. بدین ترتیب آن ها را می توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجدداً در محلی دیگر نصب کرد.

3 – به علت فومی(Foam) که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود، پس از اجرای کامل، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کند.

4 – علاوه بر عایق صدا، عایق حرارت و برودت نیز می باشند.

5 – نسبت به آب بسیار مقاوم تر از پارکت های چوبی هستند.

6 – نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت ها هستند.

7 – سرعت نصب و اجرای لمینت بسیار بالاست. به طور میانگین یک واحد با مساحت 100 متر مربع در یک روز الی یک روز و نیم اجرا می شود.

8 – پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام می رسد، پس از نظافت، می توان وسایل را روی آن چید.

9 – بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر مصالح ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و … می باشد.

 

امروزه محصولاتی که در بازار با نام “کفپوش پارکت لمینت” فروخته می شوند در واقع همان “لمینت” می باشند.

شرکت فرافرم سازه با تضمین کیفیت کالا و اجرای خود انتخابی مناسب برای انجام کارهای دکوراتیوِ مکانی که هر روز با آن سر و کار دارید خواهد بود. همانطور که برای شما مسائلی از قبیل کیفیت کالا، تمیزی نصب و خدمات پس از فروش برایتان اهمیت زیادی دارد برای ما و اعتبار شرکت ما نیز، رضایت شما و موارد ذکر شده اهمیت فراوانتری دارد.

برای مشاهده طرح های لمینت کلیک نمایید.